Vedenie spoločnosti môže byť výzvou a niekedy sa môže stať, že jej ďalšie fungovanie už nie je udržateľné. V takých prípadoch je jednou z možností likvidácia spoločnosti, ktorá zahŕňa jej zrušenie a následný výmaz z obchodného registra. Tento proces môže byť zložitý a časovo náročný a preto je dôležité vedieť, čo všetko likvidácia firmy obnáša, najmä aj v kontexte zmien týkajúcich sa minimálnej dane pre právnické osoby v roku 2024. V tomto článku sa pozrieme na kľúčové kroky a náležitosti úspešnej likvidácie s.r.o.
Čo je likvidácia spoločnosti?
Likvidácia spoločnosti predstavuje proces, pri ktorom spoločnosť ukončí svoju činnosť a jej majetok sa rozdelí medzi veriteľov a spoločníkov. Cieľom je urovnať všetky záväzky spoločnosti a zrušiť jej právnu existenciu. Počas likvidácie s.r.o. likvidátor uhrádza všetky záväzky spoločnosti, vrátane dlhov voči veriteľom a daňovým povinnostiam.
Na rozdiel od konkurzu, kde spoločnosť čelí insolventnosti, likvidácia sa často uskutočňuje v prípade, keď spoločnosť nemá dlhy alebo ich má v minimálnom množstve. Pokiaľ by dlhy firmy neboli zanedbateľné alebo by nemohli byť kryté jej majetkom, pravdepodobne bude potrebné vykonať konkurz, resp. reštrukturalizáciu.
Postup likvidácie s.r.o.:
- Zostavenie mimoriadnej účtovnej závierky pred vstupom do likvidácie
- Prijatie rozhodnutia valného zhromaždenia
- Preddavok na likvidáciu vo výške 1 500,- Eur
- Podanie návrhu do obchodného registra
- Zverejnenie oznámenia v Obchodnom vestníku
- Zoznam majetku a zoznam prihlásených pohľadávok
- Oznámenie daňovému úradu
- Skončenie likvidácie
- Výmaz spoločnosti z obchodného registra
1. Zostavenie mimoriadnej účtovnej závierky pred vstupom do likvidácie
Mimoriadnu účtovnú závierku je potrebné vyhotoviť ku dňu predchádzajúcemu vstupu spoločnosti do likvidácie. Spoločnosť vstupuje do likvidácie až zápisom likvidátora do obchodného registra, to znamená, že po
- podpísaní všetkých potrebných dokumentov,
- podaní návrhu do obchodného registra a
- zaplatení súdneho poplatku vo výške 50,- Eur.
2. Prijatie rozhodnutia valného zhromaždenia
O zrušení spoločnosti a jej vstupe do likvidácie rozhoduje valné zhromaždenie spoločnosti, resp. jediný spoločník spoločnosti. Na jednom valnom zhromaždení môže byť súčasne rozhodnuté o zrušení spoločnosti, jej vstupe do likvidácie a o vymenovaní likvidátora spoločnosti.
Likvidátorom môže byť spoločník spoločnosti, konateľ spoločnosti alebo iná osoba, ktorá má odborné znalosti a skúsenosti. Likvidátor je zodpovedný za celý proces likvidácie.
Podpis predsedu valného zhromaždenia na zápisnici zo zasadnutia valného zhromaždenia, resp. podpis jediného spoločníka na rozhodnutí musí byť úradne osvedčený.
3. Preddavok na likvidáciu vo výške 1 500,- Eur
Pred podaním návrhu do obchodného registra, ale až po prijatí rozhodnutia valného zhromaždenia o zrušení spoločnosti a vstupe spoločnosti do likvidácie, musí spoločnosť zložiť preddavok na likvidáciu vo výške 1 500,- Eur do notárskej úschovy u ktoréhokoľvek notára.
Po výmaze spoločnosti z obchodného registra bude tento preddavok vrátený poslednému likvidátorovi spoločnosti (k vráteniu preddavku viac v bode 8.).
4. Podanie návrhu do obchodného registra
Po pripravení a podpísaní potrebných dokumentov spoločnosť podá návrh do obchodného registra o tom, že firma vstupuje do likvidácie.
Prílohami k návrhu do obchodného registra sú
- zápisnica z valného zhromaždenia s listinou prítomných spoločníkov, resp. rozhodnutie jediného spoločníka,
- notárska úschova o zložení preddavku na likvidáciu,
- podpisový vzor likvidátora a
- plná moc, ak návrh podáva splnomocnená osoba.
5. Zverejnenie oznámenia v Obchodnom vestníku
Po zápise likvidácie do obchodného registra je potrebné zverejniť Oznámenie o vstupe spoločnosti do likvidácie spolu s výzvou veriteľom na prihlasovanie pohľadávok do Obchodného vestníka. Od zverejnenia uvedených dokumentov začína plynúť minimálna 6-mesačná lehota, počas ktorej musí likvidácia spoločnosti prebiehať.
6. Zoznam majetku a zoznam prihlásených pohľadávok
K 46. dňu od zverejnenia v Obchodnom vestníku (bod 5.) je potrebné zostaviť zoznam prihlásených pohľadávok (pokiaľ budú nejaké pohľadávky prihlásené) a zoznam majetku spoločnosti. Tieto listiny likvidátor uloží do zbierky listín obchodného registra v lehote do 30 dní od ich vyhotovenia.
7. Oznámenie daňovému úradu
Oznámenie vstupu spoločnosti do likvidácie je voči daňovému úradu splnené podaním mimoriadnej účtovnej závierky, zostavenej ku dňu predchádzajúcemu dňu vstupu do likvidácie. Počas celého procesu likvidácie je potrebné komunikovať s účtovníkom, ktorý vedie účtovníctvo spoločnosti a informovať ho o priebehu likvidácie a o potrebe zostaviť účtovné dokumenty
8. Skončenie likvidácie
Po splnení všetkých uvedených povinností a po uplynutí šiestich mesiacov od zverejnenia v Obchodnom vestníku (bod 5.) môže byť likvidácia skončená. O skončení likvidácie rozhoduje valné zhromaždenie, resp. jediný spoločník.
Okrem rozhodnutia o skončení likvidácie sa na jednom valnom zhromaždení súčasne schváli
- mimoriadna účtovná závierka zostavená ku dňu skončenia likvidácie a
- konečná správa likvidátora o priebehu likvidácie spolu s návrhom na rozdelenie likvidačného zostatku.
Po zostavení a schválení mimoriadnej účtovnej závierky zostavenej ku dňu skončenia likvidácie a konečnej správy likvidátora o priebehu likvidácie s návrhom na rozdelenie likvidačného zostatku je opäť potrebné zverejniť tieto skutočnosti v Obchodnom vestníku. To znamená, že v Obchodnom vestníku sa zverejní oznámenie o zostavení predmetných dokumentov a oznámenie o ich schválení (oznámenie o skončení likvidácie).
K prijatiu týchto dokumentov v praxi dochádza bezprostredne po ich zostavení, resp. s odstupom pár dní. Aj napriek tomu sa v Obchodnom vestníku zverejňuje samostatne oznámenie o ich zostavení a samostatne oznámenie o ich schválení. Tieto oznámenia môžu byť zverejnené v rovnaký deň aj bezprostredne po sebe.
9. Výmaz spoločnosti z obchodného registra
Posledným krokom v rámci likvidácie spoločnosti je podanie návrhu na výmaz s.r.o. z obchodného registra.
Návrh na výmaz spoločnosti z obchodného registra podáva likvidátor.
Prílohami k návrhu na výmaz s.r.o. z obchodného registra sú
- zápisnica zo zasadnutia valného zhromaždenia s listinou prítomných spoločníkov, resp. rozhodnutie jediného spoločníka o vstupe do likvidácie,
- zápisnica zo zasadnutia valného zhromaždenia s listinou prítomných spoločníkov, resp. rozhodnutie jediného spoločníka o skončení likvidácie (bod 8.),
- konečná správa likvidátora a návrh na rozdelenie likvidačného zostatku s prílohami,
- čestné vyhlásenie o tom, že spoločnosť nemá daňový nedoplatok ani sa u nej nevykonáva daňová kontrola (t.j. vtedy, ak po uplynutí 6 mesiacov sa v spoločnosti vykonávala daňová kontrola alebo spoločnosť evidovala daňový nedoplatok a lehota na skončenie likvidácie sa predĺžila o ďalších 6 mesiacov),
- potvrdenie o zverejnení v Obchodnom vestníku (bod 5.) a
- plná moc, ak návrh podáva splnomocnená osoba.
Spoločnosť zaniká až výmazom z obchodného registra.
Po uplynutí 30 dní od výmazu spoločnosti z obchodného registra notár vydá preddavok na likvidáciu vo výške 1.500,- Eur z notárskej úschovy (bod 3.) poslednému likvidátorovi spoločnosti.
Záver
Likvidácia spoločnosti je komplexný proces, ktorý vyžaduje dôkladné plánovanie a precízne vykonanie. Zrušenie firmy a následný výmaz z obchodného registra je posledným krokom, ktorým sa právna existencia spoločnosti definitívne ukončí.
Ak zvažujete likvidáciu s.r.o. aj z dôvodu zavedenia minimálnej podnikateľskej dane za rok 2024, podstatný je okamih vstupu spoločnosti do likvidácie a nie výmaz spoločnosti z obchodného registra. Vtedy je potrebné, aby likvidátor bol zapísaný do obchodného registra najneskôr do 31.12.2024.
Celý proces likvidácie s.r.o. odporúčame konzultovať s odborníkmi, aby ste predišli zbytočným komplikáciám a zabezpečili hladký priebeh likvidácie smerujúci k výmazu s.r.o. z obchodného registra.